Gdy decyzja o wyjeździe zapadła i udało się znaleźć urokliwy domek w Zwierzyńcu, warto wiedzieć gdzie się wybrać i co zwiedzić. Niektórzy preferują sportowy tryb życia i z pewnością wybiorą atrakcje takie jak spływy kajakowe, wycieczki rowerowe czy leśne wędrówki, ale są też tacy, co do Zwierzyńca przyjeżdżają, aby zobaczyć ciekawe miejsca pełne niezwykłych historii oraz tradycji. Na szczęście w okolicy znajduje się wiele zabytków, które sprawiają, że te tereny są jeszcze bardziej urokliwe i to właśnie przez nie chce się zostać tutaj na długo.

Kościół na wodzie

Nazywany też świątynią na wyspie, jest to jeden z głównych zabytków na Roztoczu. Kościół pod wezwaniem świętego Jana Nepomucena został wzniesiony w latach 1744 – 1746. Intencją był  powrót do zdrowia ordynata, a wybudował go sam Jan Columbani. Jest to barokowa świątynia, do której prowadzi urokliwy most, a przed wejściem stoi ciekawa kamienna kropielnica. Urok tej świątyni podkreślają nocne iluminacje.

Budynki zarządu Ordynacji Zamojskiej

Są to klasycystyczne obiekty wzniesione w pierwszej połowie XIX wieku. Składały się one z drewnianego pałacu, czterech murowanych i dwóch drewnianych oficyn. Jednak do naszych czasów przetrwały tylko  cztery murowane budynki. Obecnie w jednym z budynków mieści się siedziba Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska.

Borek w Zwierzyńcu

To urokliwe miejsce w Zwierzyńcu, które zostało wzniesione w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Stare drewniane domki, które zachowały się do dziś oraz charakterystyczna ulica Wąska tworzą ciekawe i warte odwiedzenia miejsce, które z pewnością zostanie zapamiętane na długie lata.

Murowany Browar

Po dziś dzień można oglądać tam piękne i dobrze zachowane zabytkowe zabudowania miejsca, w którym już od XIX wieku warzone było piwo. Browar ten szybko zyskał sławę i swoich zwolenników. Budynek został wybudowany na planie podkowy. Zainteresowani mogą zwiedzić budynek browaru, a w ciepłe letnie wieczory wybrać się tam na kino letnie i oglądać ciekawe filmy pod chmurką.

Liczne pomniki

Mówi się, że w Zwierzyńcu znajduje się około 70 pomników, a jednym z nich jest wyjątkowy prostopadłościenny kamień. Został on przeniesiony z Hamerni, celem upamiętnienia plagi szarańczy jaka w roku 1711 przeszła przez te okolice.

Zabytków w mieście jest o wiele więcej, a te z nich stanowią tylko obowiązkowy punkt na mapie. Jeśli jednak jesteś zmęczony zwiedzaniem, celem odpoczynku możesz wybrać się do licznych restauracji czy barów, albo odwiedzić okoliczne stawy ECHO i miło spędzić tam czas na odpoczynku.