Będąc na Roztoczu, a w szczególności, gdy mamy nocleg w Zwierzyńcu, obowiązkowym punktem jest wybranie się do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest niezwykłym miejscem o bogatej różnorodności, dlatego miłośnicy leśnych wędrówek na pewno zakochają się w tym miejscu. 

Krótka historia

Prawie 500 lat temu, Jan Zamoyski kazał ogrodzić teren o 30-kilometrowej powierzchni płotem. W tym miejscu zaczęto hodować różne zwierzęta i urządzano polowania. To miejsce zyskało miano zwierzyńca. Najbardziej popularna miejscowość, która znajduje się w niedalekiej odległości od parku narodowego zyskała swoją nazwę – Zwierzyniec, którą zawdzięcza właśnie tamtemu miejscu.

Pierwsze rezerwaty przyrody, zaczęły się tworzyć na tych terenach prawie sto lat temu, a miano parku narodowego zyskały w 1974 roku.

Co oferuje?

Roztoczański Park Narodowy to przede wszystkim bogata i różnorodna flora i fauna. To właśnie tutaj można znaleźć miejsca takie jak stawy ECHO, które są kompleksem czterech zbiorników wodnych i zostały stworzone celem ochrony płazów.

Co więcej w tym parku mieszkają Koniki Polskie, czyli konie polskiej rasy, których przodkiem jest koń tarpan. Konie te mieszkają na terenie obiektu od 1982 roku. Za ciekawostkę może posłużyć fakt, że sylwetka tej rasy konia znajduje się w logo Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Jeśli chcesz mieć najlepszy widok na cały park, warto wybrać się na Bukową Górę. Wybierając podróż szlakiem o długości 2,5 kilometra dojdziemy do wzniesienia mającego 310 metrów. Ze szczytu rozpościera się widok na cały park, gdzie widoczne są charakterystyczne dla tego obszaru wzniesienia.

Szlaki turystyczne

Zwiedzanie tego obiektu to nie tylko odwiedzenie najładniejszych miejsc, ale również spacer różnymi szlakami turystycznymi. Można tu znaleźć wiele szlaków, w tym zarówno krótkie i łatwe, jak i te długie oraz bardziej zaawansowane. Dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego.

Charakterystycznym szlakiem turystycznym jest Obwodnica RPN im. Aleksandry Wachniewskiej. To 67 kilometrowy szlak turystyczny, który otacza park narodowy. Aby przejść cały musimy zarezerwować sobie sporo czasu, ponieważ niektóre fragmenty mogą być cięższe i spowodować niewielkie problemy. Natomiast taki wysiłek popłaca, ponieważ podczas takiej wędrówki możemy poobserwować niesamowite widoki z całego obiektu.

W otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego leży też rezerwat Szum, który ochrania przełomowy rzeki Szum. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie znajdują się niewielkie wodospady, potocznie zwane “szumami”.